123 rokov na horizonte futbalu
Slovensky Magyarul

Súhrn jarnej časti sezóny 2020/2021

Súhrn jarnej časti sezóny 2020/2021

Skončila sa sezóna 2020/2021 v II. lige. „Príznaky“ COVID-19 boli viditeľné aj na chode druhej ligy: obmedzené počty divákov boli nahradené prázdnymi tribúnami, zápasy sa odložili na niekoľko týždňov, vírus sa objavil aj v mužstvách (bohužiaľ neobišiel ani KFC), ale našťastie oproti minulému ročníku, kedy prerušený šampionát sa dohral len zápasmi prvých šiestich tímov, tento rok všetky kluby mohli dohrať svoje ligové súboje.
Prvý a najdôležitejší cieľ, čo sme si na jar vytýčili, sme nielenže dosiahli, ale aj prekonali: pohodlne sme si zabezpečili záchranu, dokonca sme sa umiestnili v strede tabuľky. Pochvalu si zaslúži aj naše tretie miesto na jarnej domácej tabuľke (iba Podbrezová a Banská Bystrica získala viac bodov). Oproti jesene sme získali viac bodov aj vonku, aj doma, dokonca vonku sme pripísali viac bodov, ako Banskobystričania.
Podarilo sa nám zlepšiť aj našu gólovú bilanciu: kým v jeseni to bolo 10:22, na jar naša bilancia ukazovala 21:20, t.j. sme zdvojnásobili počet strelených gólov, ale naša obrana nebola efektívnejšia - za čím stoja rôzne zranenia a disciplína: Kornél Saláta vypadol na dlhšie obdobie, nasledoval ho aj Dávid Špak, preto sme museli často improvizovať v obrannej línii, teda v sekcii, ktorá si najviac vyžaduje zohratosť. Ako zaujímavosť by sme uviedli, že kým na jeseň sme strelili iba dva góly zo štandardných situácií (pokutový kop, roh, voľný kop, vhadzovanie), na jar sme z takých situácií vsietili až dvanásť gólov. Kým sme inkasovali viac-menej rovnaký počet gólov, ako na jeseň, ale počas jari sme dostali o štyri góly menej z otvorenej hry a dva góly viac zo štandardiek.
Posledný zápas skončil oproti naším jarným výsledkom nedôstojne, lebo keby nebolo kolapsu na konci zápasu v Skalici, mohli by sme si povedať, že sme proti žiadnemu tímu z prvej päťky neprehrali na jar. Naše mužstvo získalo na posledných troch zápasoch iba jediný bod, aj ten proti najťažšiemu súperovi, Banskej Bystrici - aj tento údaj vystihuje, že proti silnejším družstvám sa nám darilo lepšie.
Hlavného trénera Szilárda Németha sme vyspovedali o jarných zápasoch a o jarných prípravách:

Ako hodnotítenie náš jarný výkon?
Čo sa týka výsledkov a zápasov, bolo veľa dobrých vecí, ale boli aj také, ktoré sa nepodarili. Naším cieľom bola záchrana, čo sme vysoko prekonali, nemuseli sme sa báť do konca, už pred poslednými 4-5 zápasmi som vedel, že sa zachránime. Koniec sa bohužiaľ nepodaril dobre, čo zabrzdilo dobrú náladu, ale podľa mňa sme celkovo dobre účinkovali, s prvými piatimi klubmi sme prehrali len so Skalicou v samotnom závere, ale proti slabším tímom ešte musíme zapracovať na koncentrácii, najmä v domácich zápasoch. Naše skóre bolo 21:20, z mojej strany vnímam 20 inkasovaných gólov ako negatívum, dostali sme veľa zo štandardných situácií, aj keď sme sa s realizačným tímom pripravili na také situácie na každom tréningu, ale 21 strelených gólov je pozitívum, hlavne proti jesenným desiatim, ale okrem gólov sme si vytvorili veľa šancí.

S čím ste boli najviac spokojný?
Hráči pochopili, čo chceme hrať, obranu sme vytlačili vyššie, hrali sme aktívnejšie, asi naša útočná hra je najväčším pozitívom. Proti Liptovskému Mikulášu vonku sme mali viac šancí, kde by sme aj mohli vyhrať, proti Dubnici a Trebišovu sme tri-tri nevyužité šance, proti Slovanu dokonca 4. Som rád, že sa nám podarilo dostať sa do šancí, budeme na tom pracovať, aby sme boli ešte efektívnejší.

V čom by ste chceli vidieť pokrok v budúcej sezóne?
Vo viacerých veciach. COVID-19 nás zastavil na začiatku, zahustil sa nám kalendár, museli sme sa sústrediť na výsledky. V budúcnosti musíme viac zapracovať na tímovej hre, ako prejsť z útoku do obrany, z obrany do útoku, hrať vo vyššom tempe, vieme sa zlepšiť na každej úrovni.

Čo mohlo byť za tým, že proti silnejším tímom sme hrali dobre a dosiahli sme dobré výsledky (Liptovský Mikuláš, Podbrezová, Košice, Petržalka, Žilina B), ale kde sme nastúpili v úlohe favorita, tam sme strácali body a ani hra nebola solídna (možno výnimkou zápasu s Popradom)?
Keď hráme proti tzv. slabším tímom, tak sme už od pondelka napomínali hráčov, že každý zápas je 50-50 a všetko závisí od postoja. Outsideri sa postavili na naše domáce zápasy s defenzívnou taktikou, čo sme museli zlomiť, k čomu potrebujeme viac pohybu, musíme viac pristúpiť, streliť prvý gól, po čom by súper hral otvorenejšie, na toto sa musíme viac sústrediť.

Na ktorý výsledok ste najhrdší?
Na prvých sedem zápasov sezóny. Po pandémii v našom tíme sme mali na konte o dva zápasov menej, dostali sme sa ocitli v zostupovom pásme, dostali sme sa pod tlak, museli zvládnuť ťažké zápasy proti dobrým mužstvám, aby sme sa dostali do stredného pásma, ale ukázali sme náš charakter.

Ktorá prehra najviac zabolela?
Každá prehra je sklamaním, keď sa pozerám dozadu tak tým najväčším bola prehra proti Púchovu, keď sme boli vo forme. Neviem, prečo sme boli prekonaní, bola to zbytočná prehra.

Akých hráčov budeme mať v hľadáčiku v lete? Chceme omladiť mužstvo, alebo skôr by sme potrebovali skúsených hráčov?
Aj-aj, hľadáme takých hráčov, ktorí vedia pomôcť mužstvu, zapadnú do systému a znamenajú pokrok, aby bola v tíme väčšia konkurencia.

Kedy začíname letnú prípravu?
Nasledujú dva týždne oddychu, potom hráči obdržia individuálne plány, prvé stretnutie bude 16-ho júna.

Program zápasov našej letnej prípravy:
06.26.: MOL Fehérvár FC II (maďarská III. liga)
07.03.: Soroksár (Merkantil Bank Liga)
07.07.: Szolnok (Merkantil Bank Liga)
07.09.: Lipót (maďarská III. liga) 
07.17.: FTC II (maďarská III. liga)