123 rokov na horizonte futbalu
Slovensky Magyarul

Najdôležitejšie sú vytrvalosť a pokora - rozhovor s Tamásom Priskinom

Najdôležitejšie sú vytrvalosť a pokora - rozhovor s Tamásom Priskinom

Komárňanský futbal možno považovať „úvodným výkopom“ pre viaceré úspešné medzinárodné kariéry. Vzorným predstaviteľom tohto javu za našu generáciu je šesťdesiattrinásobný maďarský reprezentant Tamás Priskin. S bývalým útočníkom klubov ako Watford, Ipswich, Vladikavkaz, Slovan a Ferencváros, ktorý v súčasnosti opäť háji farby Győri ETO, sme rozprávali o komárňanských začiatkoch a o jeho vzťahu k nášmu mestu.

Začiatky tvojej profesionálnej kariéry sa viažu k Győru, ale prvé dotyky s loptou si mal na Slovensku. Aké sú tvoje prvé futbalové spomienky? V akom veku si začal hrať v Komárne?

Moja prvá spomienka je ako sme sa s otcom hrali pri brehu Váhu a ja som za každú cenu chcel kopnúť loptu do vody, čo sa aj podarilo, a tak on sa musel v apríli ponoriť do vody. Mohol som mať asi 6 rokov. Futbal som začal hrať v Základnej škole na ul. Eötvösa u Štefana Gyurenku, odtiaľ som sa dostal do KFC.

Kto bol ešte tvojim trénerom v KFC?

Ján Machata, Ján Uhrin, Ladislav Mészáros a Pavol Ferčík. Dúfam že som nikoho nevynechal.

Pavol Ferčík bol pri objavení mnohých medzinárodne úspešných hráčov. Ako si ho pamätáš, v čom bola jeho práca jedinečná?

„Pali bácsi“ mi/nám veľakrát pomáhal! Bez jeho sprostredkovania by som len ťažko prestúpil do ETO. Veľa času mi venoval aj individuálne, pomáhal v mojom rozvoji.

Vedel by si prezradiť viac o tvojom prestupe do Győru? Ako si sa dostal do ich hľadáčika, ako prebehla zmena?

Do Győru som sa dostal pomocou Tichomíra Csintalana, už tam hral jeho syn a pomohol mi sa tam dostať. Pali bácsi pomáhal vo vydaní medzinárodnej hráčskej licencie.

Čo si myslíš, v čom a prečo si bol lepší od ostatných už v detskom veku?

Dobrá otázka, o tom by ste sa mali spýtať mojich trénerov, ale asi som strieľal viac gólov.

Veľa talentov KFC sa dostalo do ETO alebo iných známych klubov, ale viacerí nezvládli zmenu prostredia a podmienok. Aké zmeny priniesol v tvojom živote prestup do iného klubu a mesta?

Samozrejme prvé dni, týždne boli tažké bez rodiny, ale plynutím času som si v Győri našiel nový domov.

Aký je tvoj súčasný vzťah ku Komárnu a okoliu? Ako často chodíš domov na návštevy?

Zvyknem som navštevovať mojich starých rodičov, ktorí žijú v Komárne a v Patinciach, ale všetci moji rodičia a súrodenci žijú v Győri.

Aktuálne máš dvojročnú zmluvu s ETO. Verní komárňanskí fanúšikovia si často zahrajú s myšlienkou, či Ťa ešte niekedy uvidia nastúpiť vo fialovo-bielom. Ako to vnímaš?

Momentálne je pre mňa najdôležitejšie byť úspešný s ETO, ale do fialového dresu by som sa obliekol iba za KFC!

 
Vychádzajúc z Komárna sa ti podarilo dosiahnuť obdivuhodnú kariéru. Čo by si odkázal, odporučil dnešným talentom KFC?
Najdôležitejšie sú vytrvalosť a pokora. Ja verím v prácu, usilovnosťou sa veľa vecí dajú dosiahnuť.