123 rokov na horizonte futbalu
Slovensky Magyarul

Jesenné vyhodnotenie - U19 a U17

Starší dorast - U19
Náš najstarší dorastenecký tím musí spĺňať dve rôzne úlohy, čo znamená aj dvojité posúdenie ich podaných výkonov: na jednej strane musí dosiahnuť také výsledky, ktoré zabezpečujú kontinuitu v druhej

lige ZsFZ, na strane druhej musí vychovať hráčov vhodných pre potreby tímu dospelích, či dočasne alebo trvalo.

Jesennú periódu sme začali s veľmi nepriaznivými výsledkami, keď počas prvých siedmych utkaní sme získali jediná bud. Dokonca náš základný brankár U19 a trojka v hierarchii u dospelých, Áron Adalbert Juhász, utrpel vážne zranenie a pre väčšinu jesennej časti sa vyradil. V nasledujúcich siedmych zápasoch sme tri krát vyhrali a štyri krát prehrali. V rozličnosti ťažkých a tesných prehier nás najviac znepokojovalo dvojitá prehra proti Považskej Bystrice, totiž Považania získali rovnaký počet bodov ako naši dorastenci. Napriek tomu, že z našich troch úspechov sa najmarkantnejším stala výhra 10:1 nad Topoľčanmi, tesné víťazstvo 2:1 proti Skalici sa stalo najcennejším najmä preto, lebo bodový rozdiel medzi dvoma klubmi na konci jesene prestavoval dvanásť bodov.

Elementárnou úlohou staršieho dorastu je pripraviť hráčov vhodných na napĺňanie predpokladov dospeleckého tímu a aby okamžite dodali očakávaný výkon. Počas jesene z nových tvárí alebo z dlhodobo slúžiacich hráčov sa na hráčskej súpiske A-čka objavili Tomáš Kiss, Matej Palack, Áchim Levente Szabó, Filip Jokel, Martin Kováč a Zsolt Beke, dokonca niektorí aj mohli oslavovať svoj debut na ligových či pohárových zápasoch.

Výsledky U19 sú najdôležitejším ale aj najmenej vďačným indikátorom práce s mládežou: dnešný futbal si v niektorých hráčskych pozíciach vyžiada hotových hráčov už v tejto vekovej kategórii, ale naše najslubnejšie talenty v nádeji nájsť najlepšie podmienky pre ich rozvoj často putujú do lepšie vybavených výchovných inštitúcií skôr než sa dostajú do blízkosti dorasteneckého alebo dospelého tímu. V záujme tvalého zlepšenia kvality práce s mládežou je neodpustitelné, aby naša U19-ka sa dozrievala v trvalom súťažnom prostredí, preto hlavným cieľom na jar bude vybojovať zotrvanie v druhej lige ZsFZ, k čomu môžeme očakávať pomoc v podobe ďalších posíl k súčasnému 21-člennému kádru. U19 začne prípravu spoločne s U17 vrátane päťdňového sústredenia.

Mladší dorast - U17

Náš tím mladšieho dorastu začal letné prípravné obdobie s osemnástimi hráčmi v poli a s troma brankármi. K siedmym hráčom ktorí z ročníku 2002 ostali pri U17 pridružili ôsmi hráči z U15 a privítali sme v šatni 3 ďalšie nové posily.

Naše mužstvo predstavovalo najmladší káder jesene II. ligy nabitej takými tradičnými slovenskými klubmi ako Inter Bratislava, Považská Bystrica, Púchov, Skalica, Petržalka a VioN Zlaté Moravce-Vráble, čo si vyžiadalo vytýčiť rozumné ciele: zvyknúť si tempo II. ligy a zjednotiť tím ako kolektívu. Náš výber s plynutím času preukázal čoraz zjednotenejší dojem, postupne sme sa zlepšili v herných výkonoch a podarilo sa prispôsobiť k očakávanému hernému tempu. Toto všetko zatiaľ stačilo na 8. umiestnenie II. ligy ZsFZ s prispením troch výhier a jedenástich prehier v podaní gólovej bilancie 22:42. Ako najlepší strelec sa preukázal Viktor Nagy so šiestimi presnými zásahmi.

Síce počas štrnástich odohraných zápasov sme utrpeli viacero tažkých porážok, ale najviac sme mohli lutovať prehru 5:4 proti Interu, keď sa nám najprv podarilo vyrovnať stav 2:0 na 2:2, potom stav 3:2 sme otočili na 3:4, ale koniec zápasu sa už odohral v réžii domáceho družstva. Naše tri víťazstvá sa zrodili proti

tabuľkovo nižšie umiestneným celkom, z ktorých musíme vystihnúť výhru 5:1 na palubovke Považskej Bystrice, keď naša dominancia sa preukázala vo všetkých aspektoch hry.

Chlapci nastúpia na zimnú prípravu 7-ho januára, deň potom odcestujú na päťdňové sústredenie a prípravu dokončia v domácom prostredí. Tím by sme chceli posilniť aj v podobe troch alebo štyroch nových posíl. Naším hlavným cieľom bude obsadiť jedno z prvých troch miest barážovej skupiny ligy.