123 rokov na horizonte futbalu
Slovensky Magyarul

Jesenné vyhodnotenie žiakov - U15 a U13

Starší žiaci – U15

Po záchrane z vypadnutia z II. ligy ZsFZ na konci jari 2018 sa nám podarilo odvrátiť masový odchod nadaných hráčov do iných klubov. Nebezpečenstvo vypadnutia zabránilo všetky snahy vyskúšať a zabudovať mladších hráčov do tímu, čím nahradenie „zastaraných“ hráčov sa odkladalo medzi úlohy sezóny 2018/2019. Pri formovaní tímu sme museli čeliť známym fenoménom kategórie U15 – hráči odišli do iných klubov alebo končili s futbalom, ktorých sme museli nahradiť v medziach klubu alebo z iných regionálnych klubov.
Štvortýždňová prípravná perióda nasledovaná porážkou 6:1 v úvodnom kole v Seredi ukázala, že smelšie predstavy ako skončiť v prvej desiatke ligy si nesmieme dovoliť. Po prvom neúspechu sa nám podarilo ustáliť káder okolo 23-25 hráčov, ktorí zastupovali fialovo-biele farby počas jesene. Prvú časť súťaže sme nakoniec uzavreli s bilanciou siedmich víťazstiev, troch remíz a piatich prehier a so skóre 30:24 sme sa usadili na siedmom mieste 16-členného šampionátu. Náš tím starších žiakov by sa dalo vedľa pozitívnej bilancie charakterizovať aj nevyrovnanými výsledkami, keď k sereďskému debaklu sa pridružila aj štvorgólová prehra s Považskou Bystricou a viacgólové výhry nad Šaľou a Myjavou, ale najviac nás mrzeli zbytočné bodové straty proti Galante a Čermáňskemu FK Nitra a góly inkasované v záveroch stretnutí s Lokomotívou Trnava a so Štúrovom.
Nevyrovnamé výkony prenasledovali náš tím aj napriek poprednému postaveniu v súťaži, čo je odpustitelné pre družstvo ktoré sa skladá najmä z hráčov splňajúcich kritéria aj pre U14. Rozdiel jednej vekovej kategórie v takom štádiu dospievania je výrazný a jednoznačný fyzický deficit sme museli dorovnať taktickou hrou prispôsobenou k schopnostiam súpera. Teší nás, že takmer všetky zápasy sa niesli v maximálnom napätí, rozruchu ale aj organizovanosti, čo prispelo aj k trvalému vývoju sústrediacich schopností a motivácií našich hráčov. Najlepším strelcom sa ukázal Dávid Kis so svojimi 14-mi gólmi. U15 začína svoju prípravu na jar 7-ho januára v súlade s ostatnými oddielmi KFC.
V súťažnej kategórii U15, ale s mladými talentmi vhodných aj pre U14 sa „brúsi“ náš B-tím U15. Nakoľko do výberu U13 a U15 sa snaží prebojovať viac než 55 hráčov, v záujme nepretržitého vývoju futbalistov sa KFC rozhodlo prihlásiť mužstvo U15-B do IV.-ej ligy ObFZ pre hráčov, ktorí sa aktuálne nezmestili do zostavy svojho vekového tímu. O aktuálnom kádri tímu rozhodujú tréneri U13 a U15 počas poslednej prípravy v týždni – B-čko totiž vlastné tréningy nemá.
S príchodom zimy náš rezervný tím stojí na štvrtom mieste s počtom ôsmich výhier, troch remíz, dvoch prehier a 26-ich bodov. Najlepším strelcom B-mužstva je Erik Kassa-Szabó s dvadsiatimi dvoma gólmi. Hlavným záujmom KFC je vytvoriť priestor pre získanie čo najviac hracích minút pre hráčov, ale kým pravidlá U13 dovolujú priebežné striedanie, ale v U15 sa dá využiť iba 5 striedaní, B-čko bolo neodstrániteľne postihnuté fyzickou nevyspelosťou. Napriek tomu sme mali iba jediný zápas (proti vedúcim Nesvadovčanom) v roli fackovacieho panáka a v ostatných stretnutiach sme boli vyrovnaným alebo lepším tímom. Od ešte úspešnejšieho účinkovania nás delili koncentračné výpadky a individuálne chyby spôsobené nedostatkom zápasov. Zimná príprava tímov U13 a U15 sa bude diať v oddelenom režime ale v rovnakom čase a mieste, čo umožní spoločné nacvičenie niektorých tréningových a hracích elementov. Našim cieľom na jar zostáva pokračovať v zabezpečení čo najviac hracích príležitostí.


Mladší žiaci – U13

Náš najmladší žiacky tím sa pustil do jesennej časti sezóny 2018/2019 so širším kádrom presahujúcim 30 hráčov. Štyri prípravné zápasy a domáci MOL Summer Cup ponúkli skvelú príležitosť, aby čerstvo vymenovaný realizačný tím sa zoznámil s hráčmi a odhalil ich schopnosti. U13-ci si od augusta do novembra zapísali 13 víťazstiev a 2 prehry, nastrielali 65 a dostali 15 gólov, čím sa priebežne nachádzajú na druhej priečke II. ligy ZsFZ. Naši chlapci si ustrážili domácu neporaziteľnosť a s prehrami sa museli vrátiť iba z ihrísk prvého a tretieho najlepšieho družstva ligy. Mužstvo vedené Štefanom Uzolom ukončilo svoje jesenné pôsobenie s deväťzápasovou víťaznou šnúrou, nieraz s dvojciferným počtom strelených gólov do siete súperov. Najlepším strelcom KFC a II. ligy vôbec sa dočasne stal Dávid Tóth s 24-mi zásahmi, čím bol výraznou oponou nášho tímu, ale našťastie jeho tímoví kolegovia vôbec nezostali dlžní čo sa týka skvelých individuálnych výkonov. V novembri sa tréningy presťahovali do haly. Jarná príprava sa začína na umelej tráve s neskorším presunom na prírodzený povrch.
Keďže počet dostupných hráčov v danej kategórii je okolo 30, zabezpečenie trvalého zápasového zaťaženia a nenarušeného záujmu o futbal je významnou výzvou našich trénerov. Tí hráči, ktorí dostávajú menej príležitostí sa preukázať, získávajú cenné skúsenosti vo IV. lige ObFZ Komárno. Azda aj také riešenia môžu stáť za tým, že tréningy sa zakaždým vedú s minimálne 80%-nou účasťou, odzrkadlujúc jednotu a skvelú hraciu náladu v rámci hráčskeho kolektívu.
U13-ka je podľa výsledkov a tabuľkového umiestnenia schopná na získanie titulu, napriek tomu naším hlavným cieľom zostáva zabudovať čo najviac hráčov z prípraviek KFC.