123 rokov na horizonte futbalu
Slovensky Magyarul

Spojením síl sa sny stávajú realitou

V meste Komárno pukali zárodky ženského futbalu v minulosti už niekoľkokrát pod egidou niekdajších Lodeníc a komárňanskej futbalovej rodiny (Júlia Komárno v rokoch 1969 – 1973, následne neúspešný pokus v roku 2009), avšak krásny kvet sa zrodil až v dnešnom období. V lete roku 2017 začal málo početný, ale nadšený tím, povzbudený úspechmi mužov, futbalistov KFC, s vybudovaním ženského futbalového družstva.

Potom, ako klub oslovilo niekoľko šikovných žien a dievčat, sa jeden z členov vedenia klubu, Gábor Hajabács a Pál Borcsik začali s náborom. Prihlásilo sa až prekvapujúco veľa dievčat, ktoré by rady hrali futbal, čo predstavovalo nádejný základ pre pokračovanie v práci. Dievčatá si spočiatku brúsili „pazúry“, cibrili vedomosti a pestovali tímového ducha najmä proti mládežníckym chlapčenským výberom z okolia. V tomto období si svoje futbalové umenie vyskúšalo viac než päťdesiat hráčok a z nich sa neskôr vyprofiloval približne dvadsaťpäťčlenný káder, ktorý sa viac-menej podobá na ten dnešný.

K prvému skutočnému meraniu síl pre naše hráčky došlo v januári roku 2018, keď sa na pozvanie mága ženského futbalu z Dolného Štálu, Dezső Zsemlyeho zúčastnili na halovom turnaji v športovej hale vo Veľkom Mederi. Na turnaji si naše dievčatá zmerali sily s dlhšie existujúcimi a fungujúcimi ženskými družstvami. Dosiahnuté 5. miesto môžeme hodnotiť ako úspech, keďže 3. miesto im ušlo len o horšie skóre, pričom dokázali poraziť aj skúsenejšie družstvo DAC. Trénerské úlohy – keďže Borcsik mal množstvo ďalších povinností – prevzal najprv Gábor Hajabács a potom od apríla Jenő Nagy. Vtedy sa zrodilo aj rozhodnutie o nominovaní tímu do ženskej druhej futbalovej ligy a od tohto momentu bolo všetko podriadené tomuto cieľu. Vek hráčok tímu sa pohybuje od 14 do 36 rokov, družstvo je teda správne vyvážené, aby v ňom nechýbali mladícky, bezočivý elán ani skúsená prezieravosť, ba dokonca družstvo pozostáva väčšinou z dievčat z okolia. Medzi cieľmi figuruje aj organizovanie mládežníckeho tímu, čo nabralo reálnejšie kontúry po štarte družstva v ligovej súťaži.

Súboje proti kvalitným súperkám, ako napr. Győr, Gyirmót a Mosonmagyaróvár, ale aj exhibičný zápas proti starým pánom z Iže dokazovali, že existovala nádej, aby sa do začiatku ligovej súťaže dal dohromady úderný tím. Tieto nádeje napokon nabrali reálne kontúry. Družstvo sa stalo prekvapením druhej ženskej futbalovej ligy a štvrtá pozícia, získaná pred zimnou prestávkou, ich bude pravdepodobne motivovať k ešte tvrdšej drine. A v tomto prípade nie je nepredstaviteľné, že sa v tabuľke posunú ešte vyššie.

V poslednom čase družstvo s radosťou skonštatovalo, že aj zo strany divákov je o ženský futbal čoraz väčší záujem. Skutoční fanúšikovia si zrejme cenia fakt, že okrem krásnych futbalových momentov môžu počas jednotlivých zápasov vidieť aj krásu našich dievčat! ... a skutoční chlapi to neberú len tak mimochodom!!!

Do toho KFC! Do toho Komárno!